Abychom Vám mohli nabídnout ty nejlepší služby, používáme soubory cookies. Souhlasím Informace & Nastavení

28. 1. 2021

DRAHÉ KOVY & POVRCHOVÁ ÚPRAVA ZLATA

Pokud se řekne drahý kov, tak se jistě všem vybaví zlato, které fascinuje svojí krásou lidstvo po tisíce let. Vždy bylo spjato s vysokou hodnotou, luxusem a pocitem výjimečnosti.

Druhy drahých kovů

V přírodě se vyskutuje zlato ve žluté barvě, jedná se o ryzí zlato, které má nádhernou barvu a je označováno jako 24 karátové, ale díky svým vlastnostem není vhodné na výrobu šperků. Jedná se o hodně měkký kov, který se snadno deformuje a nevydržel by tak denní nošení. Na výrobu šperků je tedy ideální kombinace zlata s jinými kovy, které vylepší jeho vlastnosti a podle daných slitin také jeho barvu.

Žluté zlato

Mezi nejoblíbenější varianty patří jistě žluté zlato, které dokáže rozsvítit pleť a zároveň ji i svoji barvou oteplí. Nejčastěji u nás v butiku používáme 14 karátové zlato.

Bílé zlato

Tento typ zlata může na někoho působit studeně, ale naopak někomu naprosto sedne a jiné šperky než z bílého zlata už nechce mít ve své šperkovnici. Bílé porhodiované zlato je velmi oblíbenou variantou u mužů na snubních prstenech, jelikož tolik nesvítí na ruce. Rhodium se v tenké vrstě nanáší na šperk a funguje jako ochranná vrstva a zároveň vytváří bělejší barvu.

Růžové zlato

Jedná se o barvu zlata, která je nejbližší barvě pokožky, tedy na někom šperk úplně splyne s pletí, ale pro někoho tato barva může být hodně výrazná. Je tedy nejlepší barvu otestovat přímo na pokožce.

Platina

Jedná se o typ drahého kovu, který nikdy nezežloutne, není nutné tedy používat vrstu rhodia tak jako u bílého zlata. Jedná se ale o finančně náročnější materiál než v případě zlata.

Povrchová úprava zlata

V dnešní době díky technologiím a znalostem výroby vám jakýkoliv povrch šperku z naší dílny můžeme upravit podle vašeho přání. Nejčastější variantou u snubních prstenů je volba mezi leskem a matem, ale v nabídce máme i speciální úpravu “sanded” a nebo na základě vaší představy rádi vytvoříme unikátní povrchovou úpravu, kterou budete mít jen vy. Povrchová úprava je možná na všechny naše snubní i zásnubní prsteny.

Možné změny povrchu

Každodenním nošením zlatých šperků a zejména prstenů, může docházet ke změnám povrchu. Lesklý povrch časem ztrácí svůj zrcadlový lesk a hedvábně zmatní, naopak matné prsteny časem získají více lesku. Hlavně prsteny, které nosíme na ruce každý den a jsou tak ve styku s jakýmkoliv povrchem, kterého se dotkneme – vezmeme za kliku, hrajeme svůj oblíbený sport, bereme do ruky jiné kovové předměty atd.

Zlato je drahý, ale poměrně měkký kov, takže jakákoliv fyzická práce a i malé nárazy, mohou na zlatém prstenu způsobit lehce šrábance nebo matné šmouhy. Proto je nutná správná péče o šperky.

Správná péče o zlaté šperky

Šperk si na sebe berte až po aplikaci veškerého makeupu. Kosmetika, spreje na vlasy, parfémy a krémy mohou obsahovat chemikállie a látky, které šperk ničí. Chraňte šperk před nárazy a mechanickým poškozením. Sundávejte šperky před sprchováním, sportovními aktivitami, manuální prací či použiváním chemikálií. Nikdy nevystavujte šperky extrémním teplotám nebo přímému slunci po dlouhou dobu.

Puncovní značky

Punc zaručuje pravost materiálu a značka puncu udává jeho ryzost. 27JEWELRY má svoji výrobní značku, kterou má každý šperk z naší dílny a zároveň s každým šperkem musíme na puncovní úřad prověřit jeho pravost. Výrobní značka je jedinečná a je registrována státem a má svoji historickou hodnotu, jelikož je vždy možné i zpětně v rámci generací dohledat, kdo šperk vyrobil. Více informací o puncovních značkách najdete přímo na stránkách puncovního úřadu.

české puncovní značky