23. 3. 2021

Historie i současnost medailonů

Jsou symbolem lásky, úcty, věrnosti, životního závazku a připomínky našich nejbližších. Medailony dodnes patří mezi nejosobnější typ šperků.

Jinak tomu není ani u našeho ručně vyrobeného náhrdelníku ze 14k zlata, do něhož si Lenka Kerlická ukryla fotografii svého syna.

Zlatý medailon s fotografií podle vašeho přání

Design bez kloubů, kdy se drobný rámeček s fotografií pouze zasune do horní části, je velice jemný a příjemný pro každodenní nošení. Své milované tak můžete nosit každý den u sebe. Organický povrch, ikonický pro Lenčin umělecký rukopis, je pak možné na míru upravit zasazením kamenů či otiskem prstu.

Zvolit si také můžete přesnou délku šperku, povrchovou úpravu i barvu zlata. Doplnění medailonu o fotografii je pak samozřejmý servis z naší strany. 

Co medailony ukrývaly v minulosti a jak se měnil jejich význam v průběhu století? Nahlédněte s námi do půvabné historie talismanů, které kromě malovaných portrétů či fotografií milovaných osob uchovávaly také šifrované vzkazy nebo protijed.

Medailon ukrytý v prstenu královny Alžběty I.

Přestože si jako medailon nejčastěji vybavíme náhrdelník, existovaly tyto šperky také v podobě prstenů, broží nebo náramků. Bez rozdílu je nosili muži i ženy. Původně se ale nejednalo o romantický, ale spíše praktický doplněk. Svému nositeli měly přinést především štěstí a uchránit ho od všeho zlého.

Do šperku se proto vkládal například bezoár nebo drobná část údajného jednorožčího rohu, která měla zabránit otravě od nepřátel. Jiné zase obsahovaly směs vonných bylin proti zápachu. 

Jedním z nejranějších medailonů s portrétem, tak jak je známe dnes, byl prsten anglické královny Alžběty I., známý nyní podle místa svého uložení jako „Chequers Ring“. Tento perleťový prsten je kromě zlata, rubínů a diamantů ozdoben také skrytou miniaturou samotné královny a nejspíše její matky, Anny Boleynové. Královna jej údajně natolik milovala, že ho za svého života nikdy nesundala.

Portrét královny Alžběty I.
Ikonický “Chequers Ring”

V té době byly medailony opravdu nákladnou záležitostí, zdobeny drahokamy, perlami i vzácnými kovy, takže si je mohla dovolit pouze bohatá šlechta. Kromě portrétů těch nejbližších mohly být součástí medailonu také rodové erby nebo portrét panovníka, kterému chtěl nositel prokázat úctu a přízeň. 

Viktoriánská éra

Neobyčejně populární pak začaly být medailony za vlády anglické královny Viktorie, která výrazným způsobem udávala trendy nejen v módě, ale také ve šperkařství. Sama vlastnila několik medailonů, které nechala sama zhotovit, nebo je dostala darem od svého manžela prince Alberta.

Velice oblíbené bylo do medailonů ukládat i pramínek vlasů či zachytit namísto celé tváře pouze oči, které šperku dodávaly na tajemnu. Doba se také vyznačovala značkou oblibou symbolů, význam medialonu se tak mnohdy posilovat ještě tajnými vzkazy. Časté bylo například z počátečních písmen drahých kamenů složit anglické slovo regard (vzpomínej): rubín, smaragd (emerald), granát, akvamarín, rubín a diamant. 

Šperk s podobiznou a pramínkem vlasů prince Alberta u sebe královna Viktorie nosila nepřetržitě i po smrti svého manžela.

 

Medailon s okem Viktorie Sasko-Koburské, prvorozené dcery královny Viktorie a prince Alberta

Medailony a současnost

S příchodem fotografie a také obou světových válek si medailony udržely oblibu i ve 20. století. I nyní jsou stále častou volbou pro výjimečné okamžiky jako narození dítěte, významné životní jubileum nebo svatba.

Skvěle se hodí také jako poděkování od novomanželů pro svědkyni, družičkám nebo maminku nevěsty či ženicha. Oblíbeným zahraničním trendem je také připevnit medailon na svatební kytici jako připomínku těch, kteří se svatby již nemohou zúčastnit.

Buďme přátelé

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru.