18. 3. 2022

Historie Újezdu

Brzy to budou tři roky, co jsme pro vás otevřeli náš butik na Malé Straně. Přicházíte sem za námi hledat inspiraci pro ten správný šperk, není tedy divu, že jsme toužili najít prostor, který musí být pro takovou příležitost zcela bezchybný a budete se v něm cítit uvolněně a pohodlně. A věříme, že se nám to povedlo.

Samotné historické srdce Prahy přitahovalo Lenku Kerlickou vědomě i nevědomě celý život. Přes řeku od Újezdu bývalo kdysi na Staroměstském náměstí rodové zlatnictví Kerlitzkých, o několik domů v Hellichově ulici stojí střední škola, ve které se formovalo Lenčino přesvědčení o jejím následném tvůrčím směřování. Není proto překvapivé, že si pro svůj butik, spojený také s dílnou pro výrobu autorských šperků, zvolila prostory měšťanského domu U Černohorských. 

U Černohorských, jak stojí také na průčelí domu, byl v roce 1847 vystavěn na zbytcích renesančního domu architektem Janem Bělským. Historie osídlení ale v těchto místech sahá až do 1. století. Za vlády Přemysla Otakara II., známého pod přízviskem král železný a zlatý, zde v roce 1257 vzniklo Nové město pražské. Vybudováním dalšího Nového města pražského císařem Karlem IV. se pak pro oblast vžil název Menší Město pražské – odtud pojmenování Malá Strana. Dodnes patří dům do památkové rezervace UNESCO

Dokážete na obrázku níže nalézt náš butik? V místech dnešní paty pražského Petřína dříve stávaly kasárny, které byly v roce 1929 zbořeny. Ty navazovaly na Hladovou zeď a také na tehdejší Újezdskou bránu.

Bohatá historie domu se následně potkává i s citlivým architektonickým řešením butiku od Moniky Fišerové a Hany Kloudové, kterému dominují působivé klenby a vysoké stropy. Prostor je pak záměrně členěn na několik částí ve vzdušném, galerijním stylu tak, aby dal šperkům dostatečně vyniknout. Ostatně před otevřením 27JEWELRY zde sídlila fotografická galerie. S ohledem na hodnoty, mezi které patří udržitelnost a etická produkce, je nábytek zlatnictví v jemných pastelových tónech především z české výroby. 

Rozhodnete-li se pokračovat z našeho ateliéru na Petřín ulicí U lanové dráhy, můžete ve zdi domu potkat vsazenou pískovcovou sochu sv. Jana Nepomuckého, patrona tajemství a ochránce před přírodními pohromami. Pokud stále čekáte na svůj vysněný šperk, můžete jej světci pošeptat, případně využít naší možnosti zaslat z webových stránek malou, nevinnou nápovědu. 🙂 

Kromě Lenky spatřovala genius loci i řada umělců, kteří v okolí bydleli. V domě v Říční ulici č. 11 bydleli v letech 1907 – 1925 bratři Čapkové, nedaleká vila na Kampě je pak neodmyslitelně spjata s Janem Werichem. V blízké Umělecké besedě (dnes Divadlo Na Prádle v Besední ulici) pak Werich s Jiřím Voskovcem poprvé vystoupili s svou hrou Vest pocket revue. Bydlel zde ale i výtvarník a loutkář Jiří Trnka, herečka Irena Kačírková nebo fotograf Josef Sudek. 

Výhled z butiku na barokní Michnův palác, dnes jako Tyršův dům.

Buďme přátelé

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru.