O nás

Známá česká šperkařka Lenka Kerlická tvoří autorské šperky v pražském ateliéru, kde se věnuje zakázkové výrobě a malovýrobě šperků ze svých osobitých kolekcí.

Její umělecká cesta se zlatem začala v dospělosti poté, co se rozhodla dát volnost své vášni pro kreativní práci se sklem a kovem. Již při výběru střední školy ji lákalo studium skla v Novém Boru, nakonec však zvolila obor Polygrafie na Střední průmyslové škole grafické v pražské Hellichově ulici. Po absolutoriu následně pokračovala ve studiu učitelství prvního stupně se specializací na výtvarnou výchovu na Karlově univerzitě. Práce pedagožky jí však nepřinášela dostatečný prostor pro kreativní seberealizaci.

Tu nalezla až v malé amatérské sadě pro domácí práci se sklem. Sedla si za kahan a začala tvořit. Postupně se v této práci zdokonalovala, až se rozhodla zapsat na kurz v benátském Muráně se slavnou americkou umělkyní Kristinou Logan. Absolvování lekcí dodalo Lence sebevědomí ve své tvorbě dále pokračovat a vyzkoušet si i práci s drahými kovy, do kterých mohla své drobné skleněné objekty zasadit.

Následně se v cestě za svou novou vášní zapsala na učební obor zlatnictví klenotnictví. První rok studia byl ale šokem, protože ji letování rovných plechů a tvorba předepsaných šperků nijak nenaplňovala. Po vyzkoušení různých technik však objevila metodu ztraceného vosku, která jí otevřela možnosti pro tvorbu šperků podle vlastních představ.

Postupně se během studia začala ztotožňovat se svou novou dráhou šperkařky. Na jedné z rodinných oslav se o tomto faktu zmínila a setkala se s neočekávaným nadšením. Aniž by to tušila, navázala svým rozhodnutím na rodinnou tradici sahající až do 18. století. Jak se později od svého strýce dozvěděla, je totiž potomkem jednoho z nejvýznamnějších pražských šperkařských rodů. Toto zjištění ji utvrdilo, že její spletitá cesta ke šperku nebyla pouhou náhodou.

V 27JEWELRY se nyní Lenka věnuje vedení a umělecké supervizi týmu zkušených zlatnic, přípravě nových kolekcí, ambiciózním projektům ve spolupráci s mladými českými tvůrci a zakázkovým návrhům na míru. Je také zakladatelkou značek Lenka Kerlická a 27ASCENT.

Rodinné dědictví

Historie významného rodu Kerlitzkých lze vysledovat až ke Kašparu Kerlitzkému, který se v roce 1796 vyučil zlatníkem. V jeho stopách se poté vydalo i dalších osm generací s 30 zlatnickými mistry.

Význam rodiny následně upevnil Ignác Alois Kerlitzký, který si v roce 1875 otevřel svůj obchod v samotném srdci Prahy na Staroměstském náměstí. Turbulentní události 20. století, druhá světová válka a komunistická totalita však rodinnou tradici na celou řadu let násilně přerušily. Nyní ale rodinný odkaz v Lenčině tvorbě opět ožívá.

Číslo 27 provází Lenku Kerlickou životem. Setkává se s ním na nepředvídatelných místech každý den.

Ať už v podobě dne, kdy značku založila, čísel míst, kde se pravidelně pohybuje, nebo v důležitých datech lidí, kteří ji obklopují.

Když Lenka přemýšlela nad názvem své firmy, bylo celkem jasno. Viděla spojitost klikaté cesty za zlatnictvím s číslem, které ji na této cestě životem stále pronásleduje. Věří, že číslo 27 není náhoda, a snad je i šťastné.

Buďme přátelé

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru.