18. 11. 2019

Péče o šperky

Šperky jsou malé nenahraditelné objekty, o které se musí dobře pečovat, aby zůstaly krásné a nepoškozené po mnoho let. Je proto důležité dodržovat pár základních pravidel a návyků. 

Ukládání šperků

Je velmi důležité, jak šperky ukládáte. Měly by být upevněny samostatně v krabičkách, jemných látkových sáčcích, nebo v temné šperkovnici. Tak zamezíte poškrábání povrchu a zamotávání řetízků.

Spaní se šperky

Někdy jsou šperky tak pohodlné, že na ně zapomenete s usnete s nimi. U většiny šperků to nevadí, ale pokud se jedná o delší řetízek nebo o náušnice zakončené otevřeným háčkem, vyplatí se je každý večer sundat. Náhrdelník by se mohl zamotat a náušnice z ucha vypadnou a nedej Bože skončit pod postelí a ve vysavači. 

Šperky a kosmetika

Šperky nemají rádi krémy, laky na vlasy a jiné kosmetické přípravky. Často se stává, že zalezou do šperku (obzvlášť pod kámen) nechají na něm fleky a zašpiní ho. Perly mohou dokonce nenávratně ztratit svůj lesk. Již běžným nošením se šperk zanáší nečistotou (prach, šupinky kůže, mastnota z pokožky) je proto vhodné dbát na to, aby se zbytečně šperk nezanášel víc. Šperk by se měl dát na tělo až po aplikování veškeré kosmetiky, krémů, parfému, laku na vlasy atp.

Šperk a čištění 

Svůj šperk můžete jednoduše doma vyčistit. Stačí do malé misky napustit teplou vodu s malou troškou jemného mýdla a nechat v ní šperk po několik (klidně i hodin) odmočit. Poté ho nejprve ve vodě “vymáchejte” (zatřeste s ním pod vodou) a následně použijte ten nejjemnější zubní kartáček a opatrně šperk očistěte. Nezapomeňte ho čistit i z rubu. Obzvláště kameny jsou ze zadní strany zaneseny šupinkami kůže a potem. 

Varujeme před používáním jakýchkoliv chemikálií a čistících prostředků. Můžete jimi zničit kámen nebo perlu. Šperk zakoupený u nás samozřejmě můžete kdykoliv přinést na profesionální přečistění. S láskou se o něj postaráme. 

Šperky a fyzická aktivita

Šperky doporučujeme před jakoukoliv aktivitou sundavat. Nárazem se může do zlata vytvořit vryp, zdeformovat se nebo můžete dokonce poškodit či uvolnit kámen. 

Nandavání a sundavání šperků

Jak jsme již zmiňovali, šperk má přijít na tělo jako poslední. Po všem oblečení, make-upu a krému na ruce. Dbejte také na správné zavření zapínání, abyste se vyhli jeho ztrátě. Vždy zkontrolujte uzavření náušnic, pérových kroužků a karabinek u náramků a náhrdelníků. Vyhněte se sundavání šperků nad umyvadlem, aby nezapadly do odpadu nebo nespadly na tvrdý povrch dlažby, která by mohla šperk a především kámen nenávratně poničit. Nebojte se si říct o pomoc při zapínání šperků partnerovi, kamarádce… 

Buďme přátelé

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru.