26. 7. 2020

Perly

Perly – Obdivované krásky

Lidstvo zná perly více než 6 000 let a od nepaměti patřily k vzácným drahokamům i díky tomu, že jako jediné nevznikají v zemi, ale v moři, a nepotřebují speciální brus, aby vynikla jejich krása. Různé kultury po celém světě jim přiřazovaly kouzelnou moc, léčivé účinky, vnímaly je jako symbol bohatství, moudrosti a štěstí, ale často byla jejich krása spojována právě s láskou. Řekové a Římané věřili, že nošení perel podporuje manželskou harmonii a soudržnost a dokonce dámy také v perlových náhrdelnících či náušnicích spávaly, aby se jim zdály krásné sny. A všem je dobře známé zachycení Venuše, římské bohyně smyslnosti, krásy a lásky, která se zrodila z mořské lastury stejně jako perla. 

Perly vznikají uvnitř lastur mořských i sladkovodních mlžů nebo někdy také plžů. Perla vznikne jen tehdy, pokud se mezi stěnu lastury a pláště dostane například zrnko písku nebo malý kamínek a měkkýš tak začne obalovat cizí předmět vrstvami perletí, aby ho zrno netlačilo. Nejen velikost perlorodky, ale také čistota vody a obsah planktonu ve vodě jsou faktory ovlivňující velikosti perel a jsou tedy tak skvělými indikátory čistoty vody. Každá perla získává svoji unikátní duhovou barvu a lesk pomocí střídání obalování perleťových a konchiolinových vrstev a nikdy tedy neexistuje identická perla, každá je jedinečná a své majitelce, která ho nosí ve šperku, tak dodává pocit výjimečnosti.

Perlové šperky & krásné ženy

Vybavíte si ikonický černobílý portrét Coco Chanel z roku 1936, kde jí přes záda ladně viselo několik perlových náhrdelníků? Ukázka nadčasové elegance a luxusu! Nosila je s oblibou i Jackie Kennedy a v dražbě osobních cenností se její náhrdelník vydražil za neuvěřitelných $200.000, nezapomenutelným se stal také její výrok “Perly jsou vždy vhodné” a tím inspirovala nespočet žen po celém světě, aby se nebály nosit své oblíbené šperky jen tak, pro radost na každodenní nošení. Dokonce se s nimi objevila i na titulní straně TIME. A kdo z nás neobdivoval Audrey Hepburn v roli Holly Golightly ve filmu Snídaně u Tiffanyho, když vynesla černé pouzdrové šaty Givenchy a k nim velkolepý náhrdelník s pěti řady perel, které spojoval květinový pendant. Nesmíme zapomenout na stylovou a nadčasovou princeznu Dianu, která v červnu 1997 vynesla na představení slavného Labutího jezera v Royal Albert Hall náhrdelník s pěti nádhernými perlami a 178 diamanty. Perly s oblibou nosila také světoznámá kráska Marylin Monroe, která dostala krásný perlový náhrdelník od svého manžela Joe DiMaggio právě během svatební cesty v Japonsku.  V jednoduchosti je krása a u perel to platí dvojnásob. 

Svatební perlové šperky

Často si lidé spojují perly s pořekadlem “Kolik perel, tolik slz” a mají pocit, nejsou tím pravým šperkem na svatbu, ale úplně to tak není, vždyť i královna Alžběta II. měla ve svůj svatební den náhrdelník z perel a její šaty byly pošité perlami do tvaru květů. Jsou symbolem nevinnosti, čistoty a přisuzuje se jim status šlechty a luxusu a darované perly přinášejí naopak štěstí obdarované. A často je to šperk, který se předává z generace na generaci. U nás ve 27JEWELRY věříme, že právě ručně vyrobený perlový šperk, který v sobě nese svůj příběh se stane amuletem a důležitou součástí rodiny. Pocit, že pro vás vytváříme zlaté šperky s perlami, které budou mít vaše dcery a pak jejich dcery, nás hřeje u srdce.

Perlová kolekce BIRTH 27JEWELRY

je inspirovaná zrozením, jeho přirozeností a obrovskou náročností zároveň. Práve zrod je středobodem této kolekce, který je ve zlatých špercích vyjádřen přírodními perlami v nejrůznějších tvarech, podobách a shlucích. Přeneseně ztvárňuje situace v našich životech, se kterými se musíme vypořádat a ve kterých si vybíráme cestu hladkou a přirozenou nebo je vnímáme jako nepřekonatelné. Přijďte se pokochat perlovými zlatými šperky k nám do butiku na Újezd nebo se na celou kolekci můžete podívat tady.

Zdroj fotografií: Royal.uk, Instagram.com/royalcollectiontrust, Forbes.com, Princessdianabookboutique,

Buďme přátelé

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru.