Ruční výroba

V dnešní době už je bohužel 99 % šperků na trhu vyrobeno technologií 3D tisku. V 27JEWELRY si ale zakládáme na kvalitě a originalitě provedení. Veškeré šperky tak vznikají ručně a pomocí technologie ztraceného vosku.

Cesta Lenky Kerlické k nalezení této metody vedla skrze obdiv ke křehkému sklu. Od mala ji přitahovalo svou nepopsatelnou silou a bavilo ji pozorovat, jak nejrůznějšími tvary střepů prostupuje světlo. V dospělosti si pak ze zájmu k tomuto materiálu pořídila malou amatérskou sadu s hořákem pro jeho tavení. Postupně se v této práci zdokonalovala, až se rozhodla zapsat na kurz ve slavném benátském Muráně s americkou umělkyní Kristinou Logan, na které obdivovala jasný tvůrčí rukopis i perfektní techniku. Absolvování lekcí dodalo Lence sebevědomí ve své tvorbě dále pokračovat.

Práce se sklem vedla přirozeně také k práci s drahými kovy, do kterých mohla drobné skleněné objekty zasadit, především do stříbra.

Při studiu učebního oboru zlatnictví klenotnictví pak po vyzkoušení různých technik objevila i metodu ztraceného vosku, která jí umožnila tvořit šperky podle svých představ. Jak tato metoda funguje?

Nejprve se ze šperkařského vosku, který je ideální pro různorodé zpracování nejrůznějšími nástroji, vytvoří unikátní model pro výsledný šperk. Jakmile je připravený, zasádruje se ve vakuu a vznikne velmi detailní sádrová forma, která se postupným temperováním vypálí. Během tohoto procesu se vosk ze sádry „ztratí“ a zůstane pouze dutina. Místo vypařeného vosku se následně centrifugickým pohybem vylije zlatem či platinou.

Po vychladnutí se sádra rozbije a jedinečný základ šperku je nutné opilovat a očistit. Následně se šperk brousí, smirkuje a dolaďují se jemné detaily. Když je základ šperku připravený, nastává proces letování - připojují se k sobě různé části šperku. Po letování se musí šperk dobře omořit v kyselině, aby se odstranila zoxidovaná vrstva. Poté se šperk znovu smirkuje, přelešťuje a přichází na řadu fasování drahých kamenů. Pro každý kámen

se pod mikroskopem vyfrézuje speciální lůžko na přesnou míru, do kterého je kámen uchycen. Po zasazení všech kamenů se šperk finálně leští, popřípadě matuje nebo rhodiuje. Poslední fáze výroby je označení šperku autorskou značkou vypovídající o pravosti původu. Takto dokončený šperk je potřeba donést na puncovní úřad, kde se označí státním puncem jako potvrzení pravosti materiálu a dílny/autora.

Jak už to tak často bývá, Lenky sklářský kruh se svým způsobem uzavřel v projektu 27ASCENT prostřednictvím české designérky Elišky Monsportové. Ve spolupráci s Eliškou vznikla jedinečná kolekce aromalamp nazvaná AITHÉR, inspirovaná hrou kontrastních pocitů, nálad i textur. Také tato řada je vyrobená pomocí vosku a speciální sádrové formy, která se po foukání musí rozbít. Na proces výroby se můžete podívat na webových stránkách 27ascent, samotné umělecké kusy jsou pak k prohlédnutí v našem butiku na pražském Újezdě.

Jak už to tak často bývá, Lenky sklářský kruh se svým způsobem uzavřel v projektu 27ASCENT prostřednictvím české designérky Elišky Monsportové. Ve spolupráci s Eliškou vznikla jedinečná kolekce aromalamp nazvaná AITHÉR, inspirovaná hrou kontrastních pocitů, nálad i textur. Také tato řada je vyrobená

pomocí vosku a speciální sádrové formy, která se po foukání musí rozbít. Na proces výroby se můžete podívat na webových stránkách 27ASCENT, samotné umělecké kusy jsou pak k prohlédnutí v našem butiku na pražském Újezdě.

Je vám náš přístup blízký? Navštivte nás osobně v showroomu či online, kde pro vás pravidelně představujeme nové kolekce. Věříme, že výroba každého jednotlivé šperku si zaslouží svůj čas a individuální péči. Jen tak vám bude dělat radost nejen po celý život, ale i po mnoho generací.

Je vám náš přístup blízký? Navštivte nás osobně v showroomu či online, kde pro vás pravidelně představujeme nové kolekce. Věříme, že výroba každého jednotlivého šperku si zaslouží

svůj čas a individuální péči. Jen tak vám bude dělat radost nejen po celý život, ale i po mnoho generací.

Buďme přátelé

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru.