30. 7. 2020

Vlastní kámen

Hodně často dostávám dotaz na použití vašich vlastních kamenů do šperků z mé dílny. Rozhodla jsem se proto na toto téma napsat krátký článek.

Miluji recyklaci a vaše příběhy, které si vkládáte do mých šperků. Vážím si toho, že nevyrábím jen tak nějaký šperk, ale že má pro vás tak velkou duševní hodnotu. Proto moc dobře rozumím vašemu přání, zda by se dal použít do nového prstenu třeba kámen po babičce, nebo kámen, co jste si přivezli z dovolené.

Dříve jsem vaše kameny do šperků používala, ale bohužel to sebou neslo i hodně rizik a nepříjemností. Kameny pro vás mají velkou hodnotu, která je nenahraditelná. Pokud bych s kamenem cokoliv udělala, nový prostě nahradit nelze, protože už to nebude ten po babičce… Častokrát někdo přišel s kamenem umělým. To pro mě znamená, že musím každý dodaný kámen nechat otestovat gemologem a to je časově i finančně nákladná záležitost. Některé kameny mají špatnou kvalitu, jiné jsou křivě vybroušené a snižují úroveň mých šperků. Můj design je většinou na první pohled rozeznatelný, ale to, že jsem kámen nevybrala já už se bohužel nikdo na první pohled nedozví. Nekvalitní brus nebo barva však na první pohled vidět je. Navíc nikomu nechci hanit věc, ke které má tak hezký vztah a říkat o ní, že není dost kvalitní.

Bohužel z časových důvodů nemohu hodnotit každý kámen i když je třeba lepší nebo horší (a že jich někdy je pěkná hromada) a nemám ráda někoho upřednostňovat a jiného ne. Po dlouhé době přemýšlení jsem dospěla k rozhodnutí, že s dodanými kameny pracovat nebudu. Že pro vás chci tvořit to nejlepší co umím a chci si stát za svými dodavateli kamenů a také vědět, že když cokoliv pokazím, na své náklady si to opravím a nezpůsobím tak nikomu jinému jakoukoliv újmu. 

Chci si být jistá, že budu schopná vytvořit kompozici tak, aby působila harmonicky a nebudu omezena velikostmi dodaných kamenů a nucena vytvořit šperk, který nebude dle mého názoru stoprocentní. Nebo se snažit napasovat jinou velikost kamene do mých již vymyšlených designů, které jinak ladím k dokonalosti setinkami milimetrů.

Chci ale, abyste věděli, že váš zájem o použití vašich kamenů chápu a myšlenka jejich uchování je mi velmi blízká.

Klientům radím, aby si šperk buď zachovali v originální podobě. Někdy jsou staré ruční zlatnické techniky na špercích velmi zajímavé, nebo alespoň použili ze šperků zlato, které je pro recyklaci a znovuoživení skvělé. O dodání vlastního materiálu se zmiňuji zde.

Buďme přátelé

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru.