6. 6. 2023

4C DIAMANTŮ

Často se nás ptáte na kvalitu nabízených diamantů. V 27JEWELRY si zakládáme nejen na originalitě a precizním ručním provedení šperků, ale také na vysoké kvalitě materiálů, se kterými pracujeme. Sepsali jsme pro vás proto informace o mezinárodně uznávané sérii kritérií 4C, na které u každého jednotlivého kamene dohlížíme. Ručíme tak za to, že naše šperky jsou vysoké hodnoty a budou vám přinášet radost nejen řadu let, ale také generací. 

Označení 4C odkazuje k anglickojazyčným počátečním písmenům charakteristik carat (hmotnost v karátech), colour (barva), cut (brus) a clarity (vnitřní čistota).

Hmotnost v karátech

Mezinárodně uznávanou jednotkou pro precizní vážení drahých kamenů je metrický karát (ct), představující 0,2 gramu. V certifikátu vždy naleznete uvedenou váhu kamene na 2 – 3 desetinná místa karátu. Zpravidla platí, že čím vyšší hmotnost, tím větší hodnota. Velký podíl na výsledné ceně ovšem mají i další proměnné kvality. 

Zajímavostí je, že dříve se ve Středomoří určovala hmotnost drahokamů podle lehkého semínka rohovníku obecného, známého jako Svatojánský chléb. Odtud také pochází označení karát, protože se druhu bobů říká karob. 

U šperků se také můžete setkat s jiným, ryzostním karátem (k, případně se lze setkat s označením kt), který udává kvalitu ryzosti drahých kovů.

Brus

Mezi další důležitou charakteristiku patří brus diamantu, který při správném provedení podtrhne schopnost lámat světlo. Nejvyhledávanějším brusem je briliantový brus. Pokud se tedy někdy setkáte s označením briliant, jedná se o diamant vybroušený do tohoto ikonického tvaru. I my s tímto brusem pracujeme velmi často, protože v něm světlo hraje v širokém barevném spektru a maximální intenzitě. I drobnější šperk s kameny svými odlesky nádherně podtrhne krásu jeho nositele.

Barva

Přestože diamanty známe zpravidla jako čiré, bezbarvé kameny, mohou být některé přírodní varianty tónované do slabých žlutých či hnědých odstínů. Pro popis a hodnocení těchto zbarvení se používá systém podle mezinárodně uznávaného Amerického gemologického institutu, který jednotlivé barevné tóny odlišuje na stupnici D (výjimečně bílý) až Z. Čím bližší písmeno k závěru abecedy, tím zabarvenější kámen. V našem zlatnictví pracujeme především s diamanty v kategorii D – G, dle uměleckého záměru. 

Setkat se také můžete s typy označovanými jako „fancy colours“. Ty jsou cenné především pro své barevné odstíny. Nejdražší bývají červené, zelené, fialové či oranžové diamanty, již o trochu méně diamanty růžové a modré.

Vnitřní čistota

Vnitřní čistotou se rozumí množství nežádoucích inkluzí diamantu, které snižují jeho hodnotu. Tyto nedokonalosti se měří taktéž podle parametrů Amerického gemologického institutu v 11 stupních od nedostatků viditelných pouze mikroskopem až pod praskliny viditelné okem. V našem klenotnictví se nejčastěji setkáte s variantami SI1, které nemají okem spatřitelné inkluze.Diamanty doporučujeme do všech šperků k dennímu nošení, protože jsou nenáročné na údržbu a méně náchylné k poškození. Připravili jsme pro vás také několik tipů, jak se o šperky správně starat.

Buďme přátelé

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru.